ZDENĚK MILER – KRTEČEK

ZDENĚK MILER – KRTEČEK

Galerie

Vernisáž 2. září / 15.00 hodin / Galerie U Hrocha /

Otevřeno na požádání v kanceláři KD po – pá (tel.: 778 545 507), po dohodě lze zpřístupnit i mimo pracovní dobu (tel.: 608 510 819).

Zdeněk Miler (21. 2. 1921 – 30. 11. 2011) dosáhl „nesmrtelnosti“ pohádkovou postavičkou Krtka. Meziplanetární známosti se Milerovi dostalo v posledním roce jeho života, kdy americký astronaut Andrew Feustel vyletěl do vesmíru s několikagramovým maskotem – Krtkem, protože babička astronautovy ženy byla Češka a „na Krtečkovi“ vyrostla už i u nich třetí generace.

Kreslený film a knižní ilustrace – to je úctyhodné dílo, které po sobě Zdeněk Miler zanechal: 65 filmů (1948 –O milionáři, který ukradl slunce, 2000 – Krtek a rybka), 60 knižních ilustrací (1946 – Tři mušketýři, 2007 – Krtek a zima). Postavička legendární figurky roztomilého Krtka, mima, který se díky dětské, nonverbální komunikaci domluví se všemi dětmi a lidmi, to byl cíl, který si výtvarník stanovil. Obecně se říká, že malíř – výtvarník maluje sám sebe a v případě Zděňka Milera je to pravda beze zbytku. Hodný, laskavý, dost bojácný, stále se snažící dělat dětský svět bezpečný, pohádkový a dětem přívětivý. Ke konci života už bez nadsázky přiznával: „…já jsem Krtek…“, natolik se se svojí pohádkovou postavičkou ztotožnil.

Milerovo dílo ovšem zdaleka není jenom o figurce Krtka. Měla jsem štěstí a po první výstavě, kterou jsem s tímto umělcem udělala, jsme spolu posledních 18 – 20 let Milerova života spolupracovali. Mnoho výstav v Čechách, Evropě i v Japonsku, hodinový dokument a monografie, autorizovaná a graficky schválená ještě za Milerova života. Proto vím, co si tento muž přál: aby po jeho odchodu lidé věděli, že jeho výtvarný svět nebyl „jenom“ Krtek.

Pavla Slancová, kurátorka

Délka akce: 60 minut
Datum lokální premiéry: 2. září 2023

Informace o akci a jejím konání