EMILIE MILEROVÁ – CESTA

EMILIE MILEROVÁ – CESTA

Galerie

Vernisáž v 2. září / 15.00 hodin / Galerie 2+1 /

Otevřeno na požádání v kanceláři KD po – pá (tel.: 778 545 507), po dohodě lze zpřístupnit i mimo pracovní dobu (tel.: 608 510 819).

Emilie Milerová

Narozena 11. 4. 1936 v Praze, kde žila do roku 2022. Nyní žije a tvoří na Dobříši, kde je možné v zámecké galerii v oranžerii vidět její dílo.

Začátek malířské tvorby Emilie Milerové byl bezpochyby ovlivněn souzněním s přírodou a filozofií sufismu, ovšem její výtvarné sklony, chtěla být oděvní návrhářkou, byly u ní patrné od školního věku.

Manželství se Zdeňkem Milerem, mužem "zakletým" v ilustrační a filmové tvorbě pro děti, ji prostor pro vlastní tvorbu neposkytovalo, takže začala systematicky malovat až ve svých 60 letech.

První výtvarné drobnosti malířky měly v sobě stopy výhradně naivních malířských principů, propojené s téměř encyklopedickou znalostí fauny a flory v úsměvných příbězích.

Důraz na propracovaný detail, snová barevnost, ruka vedená citem, intuicí a poetikou. Postupné zdokonalování malířského rukopisu, studium výtvarných zákonitostí a práce na osobním duchovním rozvoji, to je charakteristika CESTY, po které se Emilie Milerová sama vydala.

Dnes má svůj osobitý výtvarný projev a okruh oblíbených témat, rozvolněnější rukopis a zkušenosti s různými malířskými technikami a postupy.

Unikátní "odbočkou" je pak kolekce prací na čínské motivy, což je celoživotní zdroj malířčiny filozofické i umělecké inspirace a obdivu. Proto se, s neskutečnou pílí, ponořila Emilie v roce 2008 do studia čínské tušové malby, poezie a kaligrafie.

Pavla Slancová, kurátorka

Délka akce: 60 minut
Datum lokální premiéry: 2. září 2023

Informace o akci a jejím konání